Od owocu do ziaren zielonej kawy.

Nie ma żadnych produktów
Od owocu do ziaren zielonej kawy.

Pierwsze kwiaty na kawowcach pojawiają się najwcześniej po 4 latach ich wegetacji. Kwiaty są białe i drobne. Po zapyleniu zawiązuje się owoc, który dojrzewa przez kilka miesięcy. W przypadku gatunku arabika jest to 6-8 miesięcy a owoce robusty dojrzewają przez 9-11miesięcy. Owoce kształtem i kolorem przypominają owoc wiśni. Początkowo mają barwę zieloną, która w dojrzałych owocach kawy przybiera intensywnie czerwony kolor. Owoce kawy zawierają po dwa nasiona. Są to, otoczone pergaminową osłonką, ziarna zielonej kawy.

W pełni wykształcone owoce zbierane są dwoma metodami: ręczną lub mechaniczną. Metoda ręczna jest droższa, ale równocześnie zbierane są tylko najbardziej wartościowe owoce. Tą metodą zbierane są szlachetne kawy wysokogatunkowe. Szybszą i tańszą metodą zbierania owoców kawowca jest ich mechaniczne strząsanie.

Kolejnym etapem obróbki kawy jest pozyskanie jej nasion. Kawa zielona od miąższu i łusek jest oddzielana dwoma metodami: suchą i mokrą. Metoda sucha polega na rozłożeniu na matach owoców kawy i suszeniu ich na słońcu przez okres trzech tygodni. Następnie w łuszczarkach oddzielane są zanieczyszczenia od ziaren kawy.

W metodzie mokrej owoce, po wstępnym usunięciu miąższu, poddawane są fermentacji w wodzie. Proces ten trwa 24 do 48 godzin. Później następuje proces kilkakrotnego mycia kawy ziarnistej strumieniem wody. Kolejnym etapem jest suszenie kawy i ostateczne oddzielenie łusek i zanieczyszczeń. Metoda mokra jest metodą droższą i bardziej czasochłonna, jednak daje kawę lepszej jakości. Taką kawą jest między innymi Lavazza Qualita Oro.

W metodzie pośredniej kawa jest suszona, ale po wcześniejszym mechanicznym oddzieleniu jej od miąższu.

Po obróbce kawa jest segregowana i sortowana a następnie pakowana w worki jutowe. I tak przygotowana czeka w magazynach na transport do palarni.

Warto jeszcze podkreślić, że kawa poddana obróbce suchej (natural coffee) jest mocniejsza i zawiera dużo kofeiny, kawa uzyskana metodą mokrą (washed coffee) jest delikatniejsza i o mniejszej zawartości kofeiny. Metoda pośrednia pozwala uzyskać kawę o zrównoważonej mocy i kwasowości.

Opracowano na podstawie informacji prasowych i reklamowych.