DZIEŃ DOBRY - WAŻNA INFORMACJA !

JEDZIEMY DO WŁOCH PO KAWOWE INSPIRACJE I PO CHWILĘ ODPOCZYNKU. 

ZAMÓWIENIA BĘDZIEMY PRZYJMOWAĆ PO POWROCIE tj. PO 1 listopada 2019 ROKU. 

DO ZOBACZENIA I USŁYSZENIA PO POWROCIE!

POZDRAWIAMY.

EKIPA SKLEPU VIACAFFE.PL

Palenie kawy

Nie ma żadnych produktów
Palenie kawy

Palenie kawy czyli to w jakich warunkach i czasie się ono odbywa a także proces chłodzenia uprażonych już ziaren kawy ma ogromne znaczenie dla smaku i aromatu kawy. Świeżo palona kawa ma charakterystyczną kwasowość, goryczkę, body czy aromat, które uwydatniają się lub są tracone w procesie palenia kawy. Dlatego też wybierając świeżo paloną kawę powinniśmy zwracać uwagę na stopień palenia kawy.

Procesowi palenia poddawana jest surowa czyli tzw. kawa zielona, która ma jasny, lekko zielony kolor. Jej ziarna są bardzo twarde i sprężyste. Kawa zielona posiada dodatkowo właściwości odchudzające. Ziarna kawy zielonej są mniejsze, ale cięższe od kawy palonej. Kawa zielona ma bardzo specyficzny smak, który nie ma nic w spólnego ze świeżo paloną kawą. Jest bardziej kwaskowa, bez goryczki i aromatu. Zazwyczaj kawa zielona ma więcej kofeiny. Nawet przez wiele lat nie traci ona swoich właściwości. Niektóre gatunki zielonej kawy nawet wymagają takiego długiego leżakowania.

palenie kawy, świeżo palona kawa

Kawa ziarnista palona jest w różnych temperaturach (180 -245°C ) i w różnym czasie (od kilku do kilkudziesięciu minut). Każdy gatunek kawy ma precyzyjnie dobieraną temperaturę i czas prażenia, ponieważ nawet niewielkie zmiany warunków wpływają na jej ostateczny smak i aromat.

Proces palenia kawy ziarnistej powoduje, że uwalniane są setki różnych olejków eterycznych, które decydują o tym, że świeżo palona kawa tak intensywnie i charakterystycznie pachnie i smakuje. Wysoka temperatura doprowadza również do rozkładu skrobi, białek a woda w dużej części zostaje odparowana. Wszystkie te procesy przekształcania i uwalniania różnych związków zachodzą bardzo gwałtownie. Dlatego też, aby uzyskać żądany efekt muszą one zostać przerwane w precyzyjnie określonym momencie. Robi się to przez szybkie schłodzenie świeżo palonej kawy ziarnistej zimnym powietrzem lub wodą. Pierwszy sposób jest dłuższy i droższy, ale ta metoda uważana jet za lepszą, ponieważ ziarna nie nasiąkają wodą.

Świeżo palona kawa nabiera wszystkich pożądanych walorów smakowych dopiero po kilkunastu dniach leżakowania. Palenie wydobywa z kawy około 1000 aromatów komponujących się w charakterystyczny i niepowtarzalny smak i zapach kawy.

Istnieje kilka sposobów podziału intensywności świeżo palonej kawy. Jednym z nich jest wyodrębnienie: palenia jasnego, średniego i ciemnego.

Palenie jasne odbywa się w temperaturze ok 200°C i nadaje ziarnom kawy jasno brązowy kolor. Kawa taka w dużej mierze zachowuje swoją naturalną kwasowość i orzeźwiające aromaty. Kawa ma właściwie nie wyczuwalne nuty goryczki. Świeżo palona kawa ziarnista ma stosunkowo mało olejków aromatycznych i dlatego ziarna są bez połysku i matowe.

Kawa ziarnista średnio palona wypalana jest w temperaturze ok 210°C . Ziarna są brązowe. Smak kawy zachowuje równowagę między kwasowością a lekką goryczką. Świeżo palona kawa jest bardzo delikatna i zachowane zostają jej walory kwiatowe.

Ciemne palenie w temperaturze 225-250°C powoduje, że ziarna stają się ciemnobrązowe, prawie czarne i ich powierzchnia jest oleista. To kawa dla osób, które uwielbiają goryczkę palonej kawy a nie lubią kwasowości kawy. Podczas tego procesu kawa traci też najwięcej kofeiny.

Sposób palenia kawy ziarnistej powinien być dobrany do sposobu jej parzenia. Najbardziej rozpowszechniona szkoła mówi, że im szybszy sposób parzenia kawy tym mocniej palonej kawy powinniśmy użyć. Jeśli więc używamy ekspresu ciśnieniowego to powinniśmy wybierać ciemne ziarna a jeśli naszą kawę parzymy w kawiarkach polecana jest ta średnio palona.

Świeżo palona kawa dość szybko traci aromat i wartości smakowe. Nawet szczelnie zapakowana przez producenta powinna być zużyta w ciągu roku lub dwóch.

 Opracowano na podstawie informacji prasowych i reklamowych.